Táto webová stránka využíva súbory cookies. Kliknutím na "zatvoriť", alebo na zostať na stránke, súklasíte s využívaním cookies. Ďalšie informácie nájdete pod Vyhlásením o ochrane osobných údajov.

Dve desaťročia rastúcej rôznorodosti

 

Tím v Bratislave oslavuje tento rok 20. výročie existencie Österreich Institutu

 

Bratisalva a Viedeň. Tak tesne vedľa seba ležia v Európskej únii iba tieto dve hlavné mestá. Toto vedieť nám nepomôže iba pri hraní EÚ hry (https://sprachportal.integrationsfonds.at/fileadmin/user_upload/2018/OEsterreich_Spiegel/EU_Spiel_Spielanleitung_und_Spielkaertchen_a4_final.pdf 1998 bol v Bratislave založený Österreich Institut), ktorú vytvoril Österreich Institut (ÖI) pri príležitosti rakúskeho predsedníctva Rady Európskej únie.

 

Rada na úspešný štart v Rakúsku

 

Úzke prepojenie medzi Slovenskom a západným susedom je na ÖI Bratislava jasne citeľné. V roku 1998 bol založený ÖI Bratislava, ktorý dodnes leží v srdci Starého Mesta. Odtiaľto sa dá rýchlo dostať do nemecky hovoriaceho zahraničia, či už mestským autobusom alebo dokonca aj pešo. Kto sa učí nemčinu na ÖI, môže tak svoje jazykové znalosti bez väčšej námahy preveriť v skutočnom živote.

 

Smerovanie pre vedenie a lektorov je jasné: účastníkov kurzov pripraviť na prácu a vzdelanie - návštevu školy alebo univerzity, predovšetkým v blízkom Rakúsku. Neponechať to pritom čisto na prácu s jazykom, ale dať aj veľa tipov pre úspešný štart v susednej krajine.

 

"Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa ľudia rozhodnú pre kurz práve u nás je, že z prvej ruky dostanú všetko, čo potrebujú nielen pre jazykovú orientáciu v Rakúsku", prízvukuje Jana Homolová, ktorá vedie od januára 2018 ÖI Bratislava. Najmladší účastníci kurzov sa nechajú nadchnúť zo všetkého najviac tým, že nemčia sa učí inak ako v školách, a to pútavými hrami a konverzáciami primeranými ich veku.

 

Cieľ učiť sa nemčinu ostáva, menia sa potreby učiacich sa

 

Cieľ všetkých účastníkov kurzov sa počas rokov nezmenil: Chcú zlepšiť svoju nemčinu. Dnes je cesta k tomuto cieľu, prirodzene, úplne iná ako pred niekoľkými rokmi. V začiatkoch ÖI Bratislava boli žiadané najmä kurzy pre pokročilých. V roku 2005 sa preto nechalo veľa účastníkov kurzov nahovoriť na spoluprácu na náročnom projekte, akým bolo pátranie po slovenských pamätníkoch, ktorí by vedeli podať svedectvo o zážitkoch z konca druhej svetovej vojny. Dnes sa musí stále viac a viac učiacich sa nemčinu zoznámiť najprv so základmi nemeckého jazyka. Súvisí to najmä s tým, že angličtina je už dlhšiu dobu prvým povinným cudzím jazykom  na školách. Nemčina, kedysi tak prítomná na Slovensku, nakoniec stratila svoju dôležitosť.

 

Týka sa to aj zamestnancov, keďže zahraniční investori zúfalo hľadajú zamestnancov so znalosťami nemeckého jazyka. Aj to je dôvod, prečo ÖI Bratislava, ktorý už roky poskytuje firmám špičkové služby, výrazne rozšíril svoju ponuku pre firmy a ich zamestnancov. Pritom nezáleží na tom, či sa jedná o sprostredkovanie všeobecnej nemčiny, biznis nemčiny, zručností pre neobyčajné výzvy ako headhunting a technická podpora, spoľahlivej spätnej väzby pokroku v učení alebo prípravy na pracovný pohovor.